Pożyczki bez baz

26.05.2020

Pożyczki bez baz BIK, BIG, ERIF, KRD

Pożyczki bez sprawdzania baz dla osób zadłużonych, nie należą do propozycji powszechnie oferowanych, przez firmy pozabankowe. Większość instytucji finansowych korzysta z wybranych baz danych, do oceny ryzyka kredytowego, podczas podejmowania decyzji pożyczkowej. Ustawodawca m.in. za pośrednictwem ustawy, zobowiązał firmy pożyczkowe, do stosowania określonych procedur, podczas weryfikacji swoich klientów. Firmy pozabankowe częściej korzystają z informacji zawartych w gospodarczych bazach danych tj. BIG czy KRD, niż np. kredytowych np. BIK. Brak jednolitych procedur weryfikacji pozwala m.in. na wybranie tych ofert pożyczek bez baz, które można uzyskać pomimo posiadania negatywnych wpisów w rejestrach. Jednak należy pamiętać o specyfice takich propozycji, które cechują się większymi kosztami obsługi, wynikających m.in. z kosztów ubezpieczenia.

Pożyczki bez baz BIK, BIG, ERIF, KRD

Pożyczki bez sprawdzania baz informacji kredytowej i gospodarczej to oferty finansowe, które są poszukiwane przez osoby bez stałych dochodów, zadłużone lub posiadające negatywne wpisy w rejestrach. Ten segment konsumentów finansowych nie może liczyć na uzyskanie kredytu bankowego , czy pożyczki online. Instytucje pożyczkowe, są prawnie zobowiązane do analizy kredytowej wniosków, w rejestrach informacji kredytowej. Właściwym rozwiązaniem dla tych klientów, są pożyczki pozabankowe oferowane bez baz, czy dedykowane dla osób zadłużonych.

Reklama

Pożyczki bez badania baz tj. Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Biuro Informacji Gospodarczej (BIG), Krajowy Rejestr Długów (KRD), czy ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, są najczęściej udzielane dla osób, które będą w stanie zabezpieczyć spłatę pożyczki. W postaci zastawu nieruchomości lub ruchomości, której wartość zapewni pokrycie kosztów spłaty zobowiązania, na wypadek problemów z ich regulowaniem. Czasami pożyczkodawcy ograniczają swoje zabezpieczenia do poręczycieli, lub obowiązkowego wykupu ubezpieczenia. Wysokie ryzyko kredytowe i dodatkowe formy zabezpieczeń, generują dodatkowe koszty spłaty, które powodują, że ten rodzaj ofert jest zdecydowanie droższy, od przeciętnej pożyczki pozabankowej.

Firmy pozabankowe nie sprawdzają wszystkich baz danych, weryfikując tylko wybrane źródła informacji. Mając na uwadze fakt, że zarejestrowanie dłużnika w jednej z baz, nie przesadza o pojawieniu się wpisu w innych. Niektóre firmy w ofercie dla osób zadłużonych, są dość wyrozumiałe dla swoich klientów, których niespłacone zobowiązania trafiły do baz. Można łatwo określić, które pożyczki w procesie aplikacji są weryfikowane wybranych bazach i tak np.:

Pożyczki bez baz BIK

Pożyczki bez baz KRD

Pożyczki bez baz BIG InfoMonitor i ERIF

Kto może uzyskać pożyczkę bez baz?

Firmy pozabankowe nie mają jednego modelu weryfikacji klientów, właściwego dla wszystkich pożyczkodawców. Jedynym wspólnym mianownikiem są zobowiązania prawne, które zostały nałożone na instytucje finansowe, przez ustawodawcę. Każda firma ma swoje własne procedury, które praktykuje. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie i na podstawie własnych wytycznych. Decyzja kredytowa jest zależna od wielu różnych czynników, w tym. m.in. kwoty zadłużenia, czy ilości i jakości wpisów w rejestrach. Odmowa w jednej firmie pozabankowej nie przekreśla szans klienta, na uzyskanie pożyczki w innej.

Wnioskodawca, który pretenduje do uzyskania pożyczki bez baz, powinien m.in.:

 • mieć ukończone min. 18/21 lat
 • dysponować polskim obywatelstwem
 • posiadać stały miejsce zamieszkania w Polsce
 • dysponować pełną zdolność do czynności prawnych
 • nie prowadzić procedury dotyczącej upadłości konsumenckiej
 • posiadać konto bankowe (niektóre firmy pozabankowe nie wymagają posiadania rachunku bankowego)
 • niektóre firmy wymagają od swoich klientów dysponowanie odpowiednim zabezpieczeniem w postaci nieruchomości, ruchomości lub gwarantem
 • uzyskiwać dochody na poziomie, który pozwoli terminową spłatę zobowiązania
 • posiadać dowód osobisty, telefon komórkowy i adres e-mail

Główne bazy dłużników

W Polsce można wymienić cztery główne bazy dłużników, które są najczęściej weryfikowane przez banki i firmy pozabankowe, podczas oceny zdolności kredytowych tj.:

BIK – Biuro Informacji Kredytowej, to baza danych o wszystkich kredytach, kontach i innych produktach bankowych, z jakich klient korzysta. Zawiera informacje o całej historii (nie tylko negatywne wpisy) dotyczącej korzystania z produktów bankowych, formie ich spłaty itp. BIK to podstawowa baza danych instytucji bankowych.

BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej jest bazą, do której trafiają informacje o zobowiązaniach klientów, dotyczących braku spłaty różnych zobowiązań tj. prąd, woda, czynsz itd. BIG to chyba największa baza danych, która jest preferowana m.in. przez firmy pozabankowe.

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. – biuro informacji gospodarczej, które tak jak BIK gromadzi wszystkie informacje dotyczące zobowiązań Polaków — zarówno nie spłaconych, jak i te, które zostały spłacone. Z tej bazy najczęściej korzystają firmy windykacyjne.

KRD – Krajowy Rejestr Długów to baza danych należąca do prywatnego biznesu, która cieszy się dużą popularnością na rynku. W KRD są gromadzone informacje, dotyczące zobowiązań osób indywidualnych, jak i firm. Z tej bazy często korzystają m.in. firmy pożyczkowe i banki.

Dodatkowo można jeszcze wymienić takie źródła informacji jak: Związek Banków Polskich – ZBP, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej – KBIG czy Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych – KRDN.

Należy pamiętać, że bazy informacji gospodarczej gromadzą informacje finansowe dotyczące braku spłaty np. za brak wykonanej opłaty za prąd, wodę, gazu, czynszu, abonamentu, mandatu karnego czy alimentów. A wpisu mogą dokonać nie tylko banki czy firmy, ale i osoby prywatne np. właściciele mieszkań, którym najemcy nie opłacili czynszu. O ile zadłużenie jest starsze niż 60 dni, a wierzyciel wcześniej powiadomił dłużnika listem poleconym, o zamiarze wpisania do rejestru. Minimalna wysokość długu, który upoważnia do zarejestrowania braku spłaty, dla osoby prywatnej to 200 zł, a dla firmy 500 zł.

Weryfikacja danych za pośrednictwem rozmowy telefonicznej

Firmy pozabankowe, czasami stosują model weryfikacji danych osobowych czy finansowych, za pośrednictwem rozmowy telefonicznej. Dzwoniąc do wnioskodawcy, która ma potwierdzić swoje dane, czy do pracodawcy klienta dla zweryfikowania informacji o zatrudnieniu. Rozmowa telefoniczna ma za zadanie sprawdzenie prawdziwości informacji, które zostały zamieszczone we wniosku kredytowym. Możliwa jest np. autoryzacja numeru telefonicznego za pośrednictwem specjalnego kodu, który jest wysyłany do klienta w formie wiadomości SMS. Otrzymany kod należy wprowadzić do wniosku kredytowego, dla zweryfikowania swojego numeru telefonu komórkowego.


Dodaj swoją opinię o pożyczkach bez baz

Write a comment

Comments: 9
 • #1

  Waldi (Friday, 29 May 2020 14:37)

  Pożyczki bez baz wcale nie są takie proste w uzyskaniu, jeśli uda nam się ominąć bazę informacji kredytowej czy gospodarczej z negatywnymi wpisami na temat naszej aktywności finansowej. To musimy jeszcze uzyskać pozytywna opinię, dotyczące naszej wydolności finansowej. Można np. skorzystać z ofert pod zastaw, czy z gwarantem, ale to dodatkowe komplikacje itd. Wiem, że sam fakt możliwości skorzystania z takiej możliwości jest znaczący.

 • #2

  MORWA22 (Wednesday, 03 June 2020 14:54)

  Nie ma wiele ofert pozabankowych bez baz.

 • #3

  butz3 (Friday, 05 June 2020 10:59)

  Dość ograniczona baza firm, które proponują tzw. pożyczki bez baz. Pewniejsze będą pożyczki dedykowane dla osób zadłużonych.

 • #4

  NN (Wednesday, 24 June 2020 13:24)

  Pożyczki bez baz, to dość szumna nazwa, biorąc pod uwagę fakt, że np. pożyczkodawcy np. nie badają jednych źródeł, ale korzystając z innych. Taka rosyjska ruletka.

 • #5

  MM (Wednesday, 29 July 2020 12:47)

  Pożyczki bez baz to również oferty, które nawet jak weryfikują dane bazy informacji kredytowej to nie jest to czynnik decydujący.

 • #6

  1976 (Wednesday, 04 November 2020 11:15)

  Pożyczki bez baz to taka ruletka, jak jedna baza jest omijana, czy nie brana pod uwagę, to inne analizuje się szczegółowo. Klient musi być świadomy w których źródłach zostały odnotowane jego przeterminowane zobowiązania aby unikać tych zasobów.

 • #7

  Anka21 (Tuesday, 05 January 2021)

  AsKredyt to dobry pomysł na uzyskanie pożyczy przez osoby z wpisami w rejestrach. Polecam. Anka 21

 • #8

  45 (Friday, 19 February 2021 09:54)

  Autokapital to pożyczka pod zastaw auta, która jest pewnym źródłem finansowania dla osób z negatywnymi wpisami w bazach. Inne firmy mimo liberalnej postawie do pewnych baz to inne traktują dogmatycznie.

 • #9

  89 (Thursday, 11 March 2021 11:47)

  Dość zawiłe jest poszukiwanie odpowiedniej pożyczki bez baz, która zapewni nam komfort uniknięcia niechcianej bazy w procesie weryfikacji zdolności kredytowej. Musimy pamiętać, że wiele baz wymienia się informacjami a dodatkowo, istnieją tzw. branżowe bazy danych, które gromadzą informacje od różnych instytucji i firm. Jeśli nawet firma pożyczkowa nie sprawdza danej bazy, to jeszcze nie oznacza, że pożyczkodawca nie ma do niej dostępu za pośrednictwem np. innego źródła.