Wielkanocne wydatki Polaków w 2018 roku


Data aktualizacji: 01.12.2018

Wzrost wydatków na święta wielkanocne

Wielkanocne wydatki Polaków w 2018 roku
Na podstawie Barometr Providenta, badaniach dotyczących wydatków Polaków, związanych z przygotowaniem świąt wielkanocnych w 2018 roku. Wynika z nich, że przeciętny Polak wyda w tym roku na zakupy i przygotowania świąteczne ok. 526 zł. Porównując wydatki świąteczne z ubiegłego roku (2017 rok), jest to kwota wyższa o 126 zł. Osoby samotne i seniorzy, deklarują swoje wydatki na poziomie 200 zł, co stanowi ok. 12 proc. przebadanych konsumentów. Zaledwie 4 proc. respondentów, zamierza rozszerzyć swój wielkanocny budżet do kwoty ok. 1000 zł i więcej.
Wzrost wydatków na święta wielkanocne, to konsekwencja zachodzących zmian w gospodarce m.in. wzrost płac, program 500 plus, ale i wyższe ceny produktów, które nabywamy w sklepach.

Tradycyjny model Świąt Wielkanocnych

Święta to okres szczególny w życiu Polaków, obchodzony z dużym zaangażowaniem w sferze duchowej, ale i materialnej. Polacy to tradycjonalności, którzy przywiązują duże znaczenie do świąt w gronie rodziny - 7 na 10 respondentów deklaruje tradycyjny model świętowania z rodziną. Niewielkie grono, bo zaledwie 2 proc. badanych zadeklarowało spożytkowanie tego okresu na wypoczynek w ramach wyjazdu rekreacyjnego.

Wydatki świąteczne z budżetu rodzinnego

Wydatki świąteczne w dużej mierze są uwarunkowane zasobnością portfela konsumenta. Gospodarstwa domowe, których dochody sięgają do 3000 zł miesięcznie, planują wydać na organizację świat średnia 300 - 400 zł. Podczas kiedy rodziny, które mogą pochwalić się wyższymi dochodami, przewidują wydatki o ok. 300 zł wyższe. Jednak niezależnie od zakresu budżetu, przeznaczonego na organizację świat wielkanocnych, zawsze trzeba poważnie przeanalizować wszystkie wydatki, które powinny być dostosowane do indywidualnych możliwości. Przygotowania do świąt powinny być rozpoczęte zdecydowanie wcześnie, choćby poprzez oszczędzanie na poczet przyszłych wydatków. Zawsze można posiłkować się pożyczką, ale tylko w uzasadnionych okolicznościach. Decyzja kredytowa powinna być dobrze przemyślana i przeanalizowana, koszt pożyczki nie powinien zachwiać budżetem domowym. A przy kalkulacji spłaty należy uwzględnić inne wydatki np. komunii świętej czy wakacji.


Prezenty na Święta Wielkanocne

Polacy coraz częściej przy okazji Świąt Wielkanocnych obdarowują się drobnymi upominkami. W tym roku co drugi badany potwierdza, że zamierza obdarować kogoś bliskiego. W ubiegłym roku tylko 37 proc. badanych było zainteresowane kupnem prezentu. Dla porównania fakt obdarowywania bliskich z okazji Świąt Bożego Narodzenia dotyczy średnia 75 proc. respondentów.

Badanie zrealizował PBS w dniach 23-25.02.2018 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Comments: 0