W BIK sprawdzisz zobowiązania kredytowe i wpisy z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

Data aktualizacji: 02.12.2018

BIK źródłem informacji

Biuro Informacji Kredytowej poszerza swój zakres usług, dotyczących gromadzenia i udostępniania informacji finansowych, które do niedawna dotyczyły głównie danych bankowych, w przedmiocie kultury regulowania zobowiązań finansowych. Klienci indywidualni, jaki i mikroprzedsiebiorcy, otrzymali nowe kompetencje dotyczące dostępu za pośrednictwem usługi BIK do bazy danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wybierając właściwy pakiet usług, można monitorować za pośrednictwem internetu, zakres kompetencji finansowych dowolnego podmiotu gospodarczego np. spłatę kredytów, pożyczek przez internet, regulowanie leasingu czy bieżących wydatków.

Z danych statystycznych, dotyczących klientów finansowych, zebranych przez BIK wynika, że 50 procent dorosłych konsumentów posiada aktywne zobowiązania dotyczące spłacania pożyczek, kredytów. Liczba zobowiązań sięga łącznej wartości 27,8 mln na kwotę 583,45 mld zł. Partner biznesowy BIK, Biuro Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor, w swoich zasobach posiada 67,9 mln informacji gospodarczych, które teraz są do sprawdzenia m.in. za pośrednictwem BIK.

Biorąc pod uwagę, że 8 na 10 osób prowadzących działalność gospodarcza, dofinansowuje swoją działalność m.in. ze środków pochodzących z kredytów konsumenckich (z oferty pozabankowej), kredytów i pożyczek udzielanych przez instytucje bankowe. W ramach oferty indywidualnej. Dlatego nieodzowne jest zweryfikowanie stanu zobowiązań firmowych, tak jak i tych indywidualnych, zarejestrowanych na osobę prywatną, do pełnego poznania sytuacji finansowej swojego kontrahenta itd. BIK umożliwia w prosty sposób założenie profilu prywatnego i firmowego -, do którego założenia wystarczy NIP. Użytkownicy, którzy dysponują dwoma profilami (firmowym i indywidualnym) po zalogowaniu się na swoje konto, mogą swobodnie przetłaczać z jednego profilu na drugi.

Szybki i prosty dostęp do informacji

Zaawansowany technologicznie system, oparty na intuicyjnej nawigacji, pozwala w szybki i czytelny sposób uzyskać szczegółowy raport o statusie naszych zobowiązań i innych informacji finansowych. Obsługa systemu może być realizowana za pośrednictwem internetu przy pomocy komputera, tabletu czy smartfona. Uproszczony zakres rejestracji w bazie danych, pozwala na założenie konta przy pomocy dokumentu tożsamości m.in. paszport czy karta stałego pobytu.

Zastosowany model graficznego opisu pozwala na czytelne przedstawienie poszczególnych danych, które dotyczą informacji BIK (dane dotyczące produktów bankowych), jak i BIG (informacje o płatnościach np. za media, faktury, abonamenty itp. zobowiązania). Raporty BIK umożliwiają m.in. weryfikację wiarygodności i sytuacji finansowej firm. Dzięki czemu, każdy może np. sprawdzić, swoje biuro podroży czy jest wypłacalne i gwarantuje bezpieczne zrealizowanie naszych umów. Podmioty gospodarcze mogą w szybki sposób zweryfikować swoich kontrahentów itd.

Nowa skala oceny scoring

Zmiany nie ominęły algorytmów wykorzystywanych do prezentacji oceny punktowej tzw. scoring, które we współczesnym modelu BIK, zostały oparte o najnowszą skalę punktową od 1 do 100. W myśl zasady im wyższa ocena tym poziom wiarygodności klienta jest większy. Nowy model oceny punktowej ma dokładniej wyrażać rzeczywisty stan sytuacji finansowej klientów. Zwiększając precyzje i wiarygodność raportów BIK, na podstawie który instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową swoich klientów.

Zmiany w Alertach bezpieczeństwa BIK

Alerty BIK został zaprojektowany do ochrony danych personalnych, przed wykorzystaniem ich do zaciągnięcia kredytu bez wiedzy właściciela. Każde zapytanie w bazie BIK dotyczące określonych danych jest przekazywane w formie Alertu. W podobny sposób zostaniemy powiadomieni o opóźnieniu w spłacie nowego kredytu. W zmodyfikowanej wersji Alertu usługa została poszerzona o informacje pochodzące z bazy Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Klient otrzyma informację dotyczącą np. powstania zadłużenia wynikającego z braku opłacenia rachunku za czynsz, czy media. W niedługiej przyszłości Alert BIK ma zadziałać w sytuacji, kiedy zostaną wykorzystane nasze dane do złożenia zapytania w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor.

POLECAMY

Dodaj swoją opinię


Write a comment

Comments: 1
  • #1

    To.ja (Monday, 12 February 2018 14:09)

    Wszystko badają i sprawdzają _ koniec świata!