Data aktualizacji: 02.12.2018
Osoby, które z różnych przyczyn nie dysponują zdolnością kredytową w instytucjach bankowych, dla uzyskania kredytu hipotecznego. A zakres oferowanych — oficjalnych— pożyczek pozabankowych, przez firmy pozabankowe jest zbyt niski dla zaspokojenia potrzeb finansowych. W takich sytuacjach, może powstać pomysł pozyskania większych kwot z nieoficjalnych źródeł finansowania np. pożyczki prywatnej, która jest zabezpieczana nieruchomością klienta.
Pożyczka prywatna udzielana przez osoby prywatne lub firmy, zabezpieczona np. mieszkaniem pożyczkobiorcy jest działaniem niezgodnym z obowiązującymi przepisami prawa. W Polsce jedynie banki i SKOK-i mogą udzielać kredytów pod zastaw hipoteczny — wszystkie inne formy takich działań są nielegalne. Konsekwencją nieodpowiedzialnego korzystania z takich form pożyczania pieniędzy, może być utrata nieruchomości na rzecz nieuczciwych pożyczkodawców.
Podmioty udzielające tzw. prywatnych pożyczek, nie stosują standardowej procedury w tej formie pożyczania, opartej na wpisie do hipoteki nieruchomości. Zastępując je np. przeniesieniem praw własności do określonej działki, domu czy mieszkania, które przechodzą na własność pożyczającego, w sytuacji braku pełnej spłaty pożyczki. Pożyczka może zostać oparta np. o zwykłą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, z prawem odkupu przez klienta, po określonym terminie. Niezależnie od rodzaju przeniesienia formy własności przy zaangażowaniu notariusza, efekt jest zazwyczaj podobny — czyli utrata nieruchomości przez pożyczkobiorcę.
Korzystaj tylko z wiarygodnych instytucji pożyczkowych, które można zweryfikować np. w Związku Firm Pożyczkowych.
Nie korzystaj z firm, które wymagają od pożyczkobiorcy uiszczania przedpłat lub innych opłat przed uzyskaniem pożyczki (poza opłatami autoryzacyjnymi do 1 zł, które są zwracane pożyczkobiorcy)
Zła opinia o firmach pozabankowych to do niedawna standardowa reputacja tych firm. Na którą złożyły się m.in. powszechna krytyka rynku — często kreowana przez konkurencyjne instytucje finansowe — banki. Brak czytelnych zasad funkcjonowania podmiotów pozabankowych, wysokie koszty obsługi ofert i sprowadzanie instytucji pozabankowych do wspólnego mianownika — firm parabankowych.
Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na poprawę oceny sektora pozabankowego jest wzrost świadomości konsumentów w przedmiocie usług finansowych świadczonych drogą internetową.
W konsekwencji sektor usług pozabankowych systematycznie zwiększa swoją wiarygodność na rynku. Ostatnie badania rynku finansowego, realizowane przez Kantar TNS potwierdziło stały wzrost wiarygodności firm pozabankowych o 40% w stosunku do ubiegłego roku. Aktualny wskaźnik zaufania do instytucji pożyczkowych wynosi 17% i to nie jest ostatnie słowo sektora, który w Polsce jest oceniany na kilka milionów aktywnych konsumentów.
DODAJ SWOJĄ OPINIĘ
Write a comment