Planowane wydatki i oczekiwane prezenty na Święta

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, coraz więcej osób myśli już o świątecznych przygotowaniach. Analitycy z Barometru Provident postanowili zbadać preferencje Polaków dotyczące - ,,planowanych wydatków i oczekiwanych prezentach na Święta''.

Wydatki na przygotowania świąteczne

Planowane wydatki i oczekiwane prezenty na Święta
Provident Polska SA
Z przeprowadzonych badań wynika, że większość konsumentów, bo aż 84% swoje wydatki dotyczące organizacji świąt sfinansuje z własnych środków. Zaledwie 4% dorosłych Polaków, przygotuje święta na podstawie środków pochodzących z różnych świadczeń rodzinnych i socjalnych (np. z programu rządowego Rodzina 500+). Tylko 1% badany wskazało, że będzie zmuszone zaciągnąć pożyczkę z instytucji finansowej dla organizacji świąt, tyle samo (1%) respondentów, zwróci się do rodziny o wsparcie finansowe.

 

Problemy z organizacją świąt, może mieć ok. 10% Polaków, którzy z przyczyn finansowych nie będą w stanie przygotować świąt w tradycyjnym wymiarze. Głównie dotyczy to osób starszych, powyżej 60 roku życia. Osoby starsze, pomimo problemów finansowych nie zamierzają przekraczać własnych budżetów domowych i sięgać po alternatywne źródła finansowania swoich świątecznych wydatków.

Średnio, 1722 zł planujemy wydać na organizacje świąt Bożego Narodzenia w tym roku. Świąteczny budżet mężczyzn wyniesie prawie 2000 zł. Kobiety, planują wydać około 500 zł mniej i zamknąć swoje wydatki w kwocie ok. 1500 zł. Najwięcej zamierzają wydać rodziny wielodzietne i trzydziesto kilkulatkowie — powyżej 2000 zł.

Zdecydowana większość osób pytanych nie będzie miała problemów ze sfinansowaniem tegorocznych świat. Ponad 40% dorosłych Polaków nie zamierza oszczędzać na świątecznych przygotowaniach. Tylko około 30% badanych zapowiedziała, że będzie wybierać produkty tańsze dla ograniczenia wydatków.

Oczekiwane prezenty na Święta

Zakup prezentów to zazwyczaj najkosztowniejsza część przygotowań świątecznych, która jest realizowana z większym wyprzedzeniem dla zmniejszenia obciążeń naszego budżetu. Większość badanych ponad 80% liczy na prezenty pod choinką. Preferencje są uzależnione od wieku i płci badanych i tak np. co piąta pani oczekuje prezentu w postaci kosmetyków lub perfum, 15% kobiet wolałaby otrzymać biżuterię. Mężczyźni spodziewają się znaleźć pod choinką prezenty złożone z gadżetów elektronicznych. Osoby starsze — seniorzy preferują bony zakupowe lub gotówkę. O małym AGD pod choinką marzą osoby młodsze (8%), ten odsetek maleje wśród osób starszych. Konsumenci przed czterdziestym rokiem życia najczęściej wybierają elektronikę.

,,- Prezenty to często najbardziej kosztowna pozycja w gwiazdkowym budżecie. Dlatego warto rozłożyć te wydatki w czasie i część zakupów zrobić odpowiednio wcześniej– podkreśla Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska. - Dzięki temu nie tylko odciążymy nasze grudniowe portfele, ale także będziemy mieli czas na porównanie cen i wyszukanie najciekawszych okazji i promocji. Dodatkowo unikniemy tłoku w centrach handlowych i przysłowiowej świątecznej gorączki - dodaje Karolina Łuczak.''
Źródło: Provident Polska SA

O badaniu

Barometr Providenta to badania realizowane na grupie dorosłych konsumentów, które służy do badania podstawowych zachowań i decyzji w zakresie finansów osobistych. Badanie zostało wykonane przez Danae Sp. z o.o., metodą CATI na próbie N = 1116 dorosłych Polaków, w dniach 15-21.10.2019 r.

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Tylko po co? (Wednesday, 13 November 2019 19:10)

    Polacy wydają tyle na święta a potem wyrzucają jedzenie i nietrafione prezenty.