Można już składać wnioski o dodatek węglowy

Można już składać wnioski o dodatek węglowy

Z dniem 17 sierpnia 2022 roku weszły w życie nowe regulacje prawne dotyczące dodatku węglowego dla gospodarstw domowych, które ogrzewają swoje mieszkania węglem. Rząd oferuje wsparcie wysokości 3 000 zł jako rekompensatę wzrostu cen węgla.

 

Minister Moskwa dodała, że Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, "mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł".

W celu otrzymania dodatku węglowego w wysokości 3000 zł należy zgłosić się do swojej gminy, w celu złożenia wniosku. Jednak czas na aplikację o wsparcie węglowe został przewidziany do 30 listopada 2022 r. Właściwe instytucje samorządowe będą miały 30 dni na wydanie decyzji i wypłatę dodatku. Pozytywna decyzja może zostać wydana tylko dla osób, które opalają swoje gospodarstwa domowe węglem kamiennym lub jego pochodnymi. Potwierdzone zgłoszeniem lub wpisaniem do głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to niezbędny warunek, aby móc ubiegać się o dodatek.

Download
Kliknij tutaj, aby pobrać wniosek o dodatek węglowy
Kliknij tutaj, aby pobrać wniosek o dodatek węglowy do 3000 zł.
Wniosek_o_dodatek_węglowy(1).pdf
Adobe Acrobat Document 191.7 KB

Dane potrzebne do wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

W celu prawidłowego złożenia wniosku o dodatek węglowy, wnioskodawca musi wpisać do kogo, kieruje wniosek — wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
Kolejnym krokiem jest uzupełnienie formularza wniosku w zakresie danych wnioskodawcy i ew. innych osób, które wchodzą w skład gospodarstwa domowego tj.: imię i nazwisko, PESEL oraz miejsce zamieszkania.


W kolejnej fazie wnioskodawca musi określić główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Należy pamiętać, że te dane będzie weryfikowane z informacjami zawartymi w centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Ostatnim krokiem jest podpisanie wniosku i oświadczenia potwierdzającego zgodności z prawdą podanych informacji.

Polecane

Dodaj swój komentarz

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    Super (Wednesday, 17 August 2022 15:25)

    Super. Jutro złoże wniosek. Dzięki za info.

  • #2

    EWD (Wednesday, 17 August 2022 15:28)

    Popieram