Jak wybrać pożyczkę ratalną ?

25.09.2020

Na co należy zwrócić uwagę, przy wyborze pożyczki ratalnej?

Jak wybrać pożyczkę ratalną?

Pozabankowe pożyczki ratalne to alternatywne produkty finansowe dla kredytów bankowych. Wbrew obiegowym opiniom — pozabankowe — to nie znaczy, że są to produkty adresowane do osób zadłużonych itd. Cechą, charakterystyczną tego rodzaju oferty jest uproszczony model aplikacji online, który pozwala na uzyskanie środków, bez opuszczania domu. Nawet w kilkanaście minut od decyzji kredytowej. Pożyczki ratalne cechują się m.in. dużo wyższą dostępnością od kredytów gotówkowych. Jeśli jesteś zainteresowany szybką pożyczką, która jest wypłacana bez zbędnych formalności, ale nie wiesz, na jakie kryteria zwrócić uwagę. Podpowiemy Ci, jak wybrać najlepszą pożyczkę ratalną.

Firmy pozabankowe po zmianach przepisów dotyczących kredytów konsumenckich. Zaczęły oferować produkty długoterminowe, które są bardziej opłacalne od produktów krótkoterminowych. Konsumenci, bez wątpienia skorzystali z tych zmian, które pozwalają rozłożyć koszty na dłuższej przestrzeni czasowej. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w styczniu 2020 roku 34 proc. konsumentów instytucji pozabankowych, zaciągnęli pożyczkę ratalną na kwotę powyżej 5000 zł. Wybuch pandemii Covid-19 w marcu br. ograniczył popyt na produkty finansowe i przyszłość rysuje się dość niepewnie. Jednak popyt na produkty pozabankowe jest wciąż na dość wysokim poziomie.


Pozabankowe pożyczki ratalne cieszą się dużym uznaniem wśród konsumentów, którzy doceniają ich walory praktyczne i konkurencyjne warunki finansowe. Rynek pożyczek ratalnych obfituje w szereg różnych propozycji, które pomimo wielu podobieństw posiadają wiele zasadniczych różnic. Wybór optymalnej propozycji może być poważnym wyzwaniem. Dlatego, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej pożyczki ratalnej, warto porównać kilka podstawowych parametrów ofert tj.: zakres dostępnych kwot i okres spłaty; koszty RRSO; oprocentowanie; poziom weryfikacji danych informacji kredytowy i gospodarczych; wymogi formalne dotyczące sytuacji finansowej itd.

Ważne jest, aby korzystać z odpowiednich portali pożyczkowych, które prezentują pożyczki tylko z wiarygodnych instytucji pozabankowych. Działające na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim i zarejestrowane w Komisji Nadzoru Finansowego np. netpozyczka24.pl.

Oprocentowanie pożyczek pozabankowych

Podstawowym parametrem produktów kredytowych, które są analizowane przez klientów, to oprocentowanie. Jednak ten wskaźnik nie zawsze jest wiarygodny, ponieważ firmy pozabankowe podobnie jak i banki, zmieniają jego znaczenie. Zmieniając jego wartość za pośrednictwem przenoszenia - kamuflowania - kosztów w innych składnikach produktu. Dlatego bardziej wiarygodnym wskaźnikiem, który oddaje rzeczywiste obciążenia, jakie konsument będzie musiał ponieść podczas spłaty, jest RRSO (''Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.'').

Koszt udzielenia pożyczki ratalnej

Firmy pozabankowe poza odsetkami naliczanymi od kapitału, pobierają m.in. opłaty dotyczące udzielenia pożyczki. Dlatego ważne jest, aby korzystać z uczciwych pożyczkodawców, którzy przestrzegają przepisów dotyczących ustawy o kredycie konsumenckim. W zakresie maksymalnych kosztów, jakie firma finansowa może naliczyć za udzielenie pożyczki. Ten wskaźnik jest uwzględniany w RRSO pożyczki, który informuje o rzeczywistych kosztach oferty.

Kwota i czas spłaty pożyczki

Istotnymi parametrami oferty pożyczkowej, które są brane pod uwagę przez konsumentów, w procesie podejmowania decyzji kredytowej — jest kwota pożyczki, jaką można uzyskać i termin jej spłaty. Szczególnie w odniesieniu do nowych klientów, którzy pierwszy raz aplikują w danej firmie. Nowi klienci nie mogą liczyć na uzyskanie maksymalnych limitów kwot, jakie są oferowane przez pożyczkodawców. Podobnie wygląda sprawa dotycząca okresu kredytowania, który jest zróżnicowany w zależności od wiarygodności klienta. Dłuższy czas spłaty to mniejsze koszty miesięczne, ponoszone przez pożyczkodawcę. Dlatego warto to uwzględnić w procesie decyzyjnym i sprawdzić, czy nasze oczekiwania są do zrealizowania w konkretnej ofercie pozabankowej.

Weryfikacja wnioskodawców w rejestrach informacji gospodarczych i kredytowych


Pomimo istnienia ustawowego obowiązku badania wiarygodności klientów w rejestrach informacji kredytowych. Firmy pozabankowe stosują różne modele weryfikacji kompetencji finansowych swoich klientów. Korzystając z różnych źródeł informacji czy wartościując ich znaczenie dla podejmowanych decyzji. Dlatego osoby, które np. posiadają negatywne wpisy w danym rejestrze, powinny sprawdzić, czy wybrana firma pożyczkowa korzysta z ich źródeł. Dzięki czemu zwiększą swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Jeśli nie posiadamy wiedzy na temat zawartości bazy BIK na nasz temat, to zawsze możemy bezpłatnie sprawdzić jej zasoby.

Wypłata pożyczki ratalnej

Wiele osób wybiera oferty pozabankowe, ze względu na uproszczony model aplikacji i ekspresową wypłatę gotówki. Szczególnie jeśli potrzebujemy pilnej gotówki w sytuacjach losowych. Ten aspekt oferty nie jest bez znaczenia, dla dużej części konsumentów, dlatego warto zbadać, w jakim czasie nasza pożyczka trafi na nasze konto. Firmy pozabankowe deklarują, że wypłata może nastąpić od 15 minut, do 24 godzin. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań np. w jakim banku posiadamy konto bankowe, czy z jakiego modelu autoryzacji danych personalnych skorzystamy. Jeśli decydujemy się na weryfikację za pośrednictwem przelewu 1 grosza, wypłata może się przedłużyć o czas potwierdzenia zaksięgowania wpłaty na rachunku bankowym pożyczkodawcy. Model autoryzacji realizowany za pośrednictwem specjalnej aplikacji — bez przelewu weryfikacyjnego. Zdecydowanie przyśpiesza czas wypłaty pożyczki.

Innym czynnikiem, który może mieć wpływ na czas wypłaty pożyczki, jest rodzaj jej wypłaty np. realizowany za pośrednictwem czeku GIRO. Preferowany przez osoby, które pożyczają bez angażowania konta bankowego w procesie aplikacji. Ten wariant może przedłużyć czas oczekiwania na gotówkę.

Polecamy również inne tematy dotyczące pożyczania

Dodaj swoją opinię

Write a comment

Comments: 3
 • #1

  Ron45 (Friday, 25 September 2020 15:22)

  Tylko że mi nikt już nie chcę pożyczyć. Firmy pozabankowe zachowują się jak banki.

 • #2

  odp od mort (Tuesday, 03 November 2020 13:25)

  Pożyczają, ale trzeba dysponować realnymi możliwościami spłaty.

 • #3

  1989 (Friday, 06 November 2020 13:15)

  Pożyczki ratalne są bardziej wymagające pod względem zdolności kredytowej. Wyższe kwoty pożyczek, które spłaca się na dłuższej perspektywie czasu, wymagają wyższych kwalifikacji finansowych.