Jak sprawdzić wiarygodność firmy pozabankowej?

09.04.2019

Jak sprawdzić wiarygodność firmy pozabankowej

Pożyczanie pozabankowe przez internet to szybka i prosta forma na uzyskanie dodatkowej gotówki bez zbędnych formalności. Rynek konsumentów produktów pozabankowych stale rośnie i obecnie zdominował obszar krótkoterminowych kredytów udzielanych na niskie kwoty. Konsumenci firm pożyczkowych pożyczają nie tylko na bieżące potrzeby, ale coraz częściej sięgają po produkty pozabankowe na sfinansowanie swoich wymarzonych wakacji i innych projektów rekreacyjnych.

Popularność produktów pożyczkowych powoduje, że na rynku można spotkać również instytucje, które nie zawsze działają zgodnie z prawem czy zasadami etyki zawodowej. Dlatego warto poznać sposoby na weryfikację wiarygodności instytucji pozabankowej.

Dlaczego warto zweryfikować wiarygodność firmy pozabankowej?

Rynek instytucji pozabankowych w Polsce, dynamicznie rozwija się w zakresie usług finansowych. Przybywa nowych firm pożyczkowych, które oferują całą gamę produktów m.in. objętych ofertą promocyjną dla nowych klientów. W ramach, których można uzyskać pierwszą pożyczkę za darmo, bez kosztów i prowizji z RRSO 0%. Jednak zanim zdecydujemy się skorzystać z oferty instytucji, której nie znamy. Dobrze jest zweryfikować jej wiarygodność i status prawny, czy nie mamy doczynienia z podmiotem, którego działania są obliczone na wyzyskanie danych personalnych czy innych korzyści niezwiązanych z oficjalnym zakresem działalności biznesowej.

Krajowy Rejestr Sądowy miejscem weryfikacji instytucji pozabankowych

Na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku, wszystkie m.in. instytucje finansowe powinny zostać wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego i posiadać numer KRS. Zawartość bazy jest całkowicie jawna i każdy zainteresowany może uzyskać wyciąg, odpis albo zaświadczenie dotyczące konkretnej firmy pożyczkowej itp. Dysponując nazwą firmy lub numerem KRS, NIP, REGON można zweryfikować dany podmiot przez internet, za pośrednictwem elektronicznego dostępu do bazy Krajowego Rejestru Sądowego. Wystarczy wpisać dane instytucji w okno wyszukania systemu i jeśli dany podmiot istnieje, otrzymamy informacje rejestrowe.

Kompleksowa weryfikacja za pośrednictwem Komisji Nadzoru Finansowego

KNF pozwala na kompleksowe zweryfikowanie podmiotu finansowego w zakresie legalności funkcjonowania na rynku finansowym. Jeśli instytucja działa z naruszeniem prawa, realizuje określone działania bez wymaganych kompetencji tafia na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Gdzie można uzyskać m.in. informację o nazwie firmy podejrzanej o działania niezgodne z prawem; dane dotyczące numerów identyfikujący: KRS, NIP lub REGON; adres właściwej prokuratury, która prowadzi działania w/w sprawie; informację o prawomocnych wyrokach, które zostały orzeczone w trakcie działań sądowych.

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi również Rejestr Instytucji Pożyczkowych, które prowadzą legalną działalność finansową. Rejestr pozwala w prosty i szybki sposób zweryfikować wiarygodność instytucji pozabankowej, udzielającej pożyczek. Klient w prosty sposób sprawdzi za pośrednictwem Rejestru — wyszukiwarki podmiotów — legalność firmy z usług, której będzie chciał skorzystać.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Kolejnym źródłem informacji, które można wykorzystać do sprawdzenia wiarygodności pożyczkodawcy, jest Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej. W Ewidencji są gromadzone dane dotyczące przedsiębiorców, którzy mają status osób fizycznych i działających na terenie Polski. W celu weryfikacji firmy pozabankowej wystarczy wykonać wyszukanie danych rejestrowych firmy pożyczkowej (adres firmy, numer NIP, REGON) w wyszukiwarce CEIDG. Otrzymamy m.in. informacje dotyczące terminu rozpoczęcia działalności gospodarczej, rodzaj prowadzonej aktywności biznesowej, informacje teleadresowe i o osobach, które widnieją jako pełnomocnicy.

Opinie o firmach pozabankowych w portalach finansowych

Firmy pozabankowe poważnie traktują opinię klientów na swój temat. Poświęcają dużo uwagi i wysiłku w popularyzacji swojej marki. Negatywne opinie konsumentów na temat instytucji, publikowane na łamach portali pożyczkowych, poważnie obniża wiarygodność i zaufanie klientów do takiej firmy pożyczkowej. Dlatego dobrze jest skorzystać z dobrego portalu finansowego, który zajmują się tematem firm pozabankowych i pożyczek przez internet np.: netpozyczka24.pl. Portal zajmuje się tylko wiarygodnymi instytucjami, dostarczając kompleksowych informacji o firmach i ich pożyczkach. Gromadzi m.in. opinię klientów, którzy opisują swoje doświadczenia z poszczególnymi pożyczkodawcami.

Ryzyko oszustwa przez fałszywe firmy pozabankowe

Każdy konsument może stać się ofiarą oszustwa m.in. dotyczącego fałszywej instytucji pożyczkowej, która oferując atrakcyjne produkty finansowe. Przyczyni się do poważnych konsekwencji np. nieautoryzowanego wykorzystania wyłudzonych danych personalnych itp. Utrata środków z rachunku, czy zaciągnięcie wysokiego kredytu na nasze dane to najczęściej spotykane metody oszustwa.

Brak staranności przy wyborze oferty — instytucji pożyczkowej może skończyć się bolesnym rozczarowaniem. Staranna weryfikacja pożyczkodawcy uchroni nas przed oszustami i zapobiegnie poważnym problemów.

Polecamy również inne tematy dotyczące pożyczania


DODAJ SWOJĄ OPINIĘ

Write a comment

Comments: 0