Data aktualizacji: 19 października 2016

Do kogo należą banki w Polsce?

W ostatnim czasie, wiele się mówi o bankach w odniesieniu tzw. podatku bankowego. Ścierają się dwa bloki, które z jednej strony opowiadają się za opodatkowaniem instytucji bankowych, które jak twierdzą ,,są bankami nie polskimi, które wyprowadzają swoje dochody zagranicę,, inni protestują i powołują się na ,,wzrost usług bankowych, które będą konsekwencją takiego podatku,,.
Warto zaznaczyć, że taki podatek bankowy, od lat funkcjonuje z powodzeniem w krajach europejskich.
My skupimy się na pochodzeniu danych właścicieli instytucji bankowych w Polsce, które banki są polskie, a które należą do kapitału zagranicznego? Nakreślając w ten sposób pochodzenie kapitału, który zarabia na polskich konsumentach. Natomiast konsumenci otrzymają pełną wiedzę co do pochodzenia ich instytucji finansowych, w których posiadają swoje konta, kredyty czy lokaty. W myśl idei - świadomego podejmowania decyzji finansowych, która jest podejmowana o dane finansowe ale i pochodzenia własnościowego instytucji, która nas interesuje.
Bankami polskimi, w których większościowy kapitał jest polski są: PKO Bank Polski, Alior Bank, Bank Pocztowy, Getin Bank, Plus Bank, Idea Bank, BOŚ.
Banki Niemieckie: Deutsche Bank, Volkswagen Bank, mBank, Toyota Bank.
Banki Francuskie: Credit Agricole Bank, BGŻ BNP Paribas, eurobank.
USA: Citi Handlowy, Bank BPH;
Wielka Brytania:BIZ Bank, Bank SMART;
Holandia: ING;
Austria: Raiffeisen Polbank;
Włochy: Bank Pekao;
Portugalia: Millennium;
Hiszpania: Bank Zachodni WBK.
Sprawdź który bank jest Polski, a który należy do zagranicznego kapitału.
Źródło: Bankier.pl

Można bronić kapitału przed tzw. ,,represjami podatkowymi,, i oskarżać o ,,ograniczanie wolności gospodarczej,,. Tylko dla czego inni (ośrodki zagraniczne), podpowiadają nam jak mamy urządzać swoje rynki finansowe. A u siebie praktykują zupełnie odwrotne zasady, od tych które nam podpowiadają? A instytucje finansowe (kapitał) posiada narodowość, kraje kapitalistyczne, często stosują narzędzia państwowego zarządzania bankami (kapitałem) do stymulowania np. wzrostu gospodarczego, zahamowania inflacji itp. Ale państwo musi posiadać wpływ na sektor bankowy w danym kraju, czego nie gwarantuje zagraniczny kapitał, który jest w posiadaniu większości instytucji finansowych np. w Polsce.


Dodaj swoją opinię

Write a comment

Comments: 5
 • #1

  pko?!!! (Wednesday, 27 January 2016 18:35)

  Gdyby jeszcze PKO dbało o swoich klientów, a oni właśnie wdrożyli podwyżki za usługi bankowe!

 • #2

  nie dla banksterów (Wednesday, 27 January 2016 23:42)

  Teraz widać dla czego ich tak boli - podatek bankowy dla niemieckich banków!

 • #3

  Tito! (Wednesday, 27 January 2016 23:44)

  Polacy powinni przenosić się do polskich banków!

 • #4

  Magda (Thursday, 28 January 2016 11:23)

  Przesadzili z tymi bankami, inni nie oddają swoich banków w obce ręce!

 • #5

  Edward M. (Thursday, 28 January 2016 13:19)

  W dobie Unii Europejskiej, trudno mówić o zasadach kapitalistycznych, czy wolności rynkowej w odniesieniu do sektora bankowego. Państwa kreują swoją politykę gospodarczą m.in. o sterowanie kapitałem dla inicjacji oczekiwanych zachowań rynkowych. Podobnie przedstawia się opodatkowanie sektora bankowego, wszystkie państwa czerpią korzyści z tego zakresu aktywności podatkowej. TYLKO Polska dopiero teraz odkrywa standardy europejskie w przedmiocie podatku bankowego!
  Banki przy projekcie ustawy o tzw. Frankowiczach - wyliczają swoje straty, wynikające z ograniczenia przewidzianych dochodów, których nie osiągną jeśli rząd wdroży nowy projekt ustawy. Warto obliczyć straty państwa, które dotyczą braku opodatkowania sektora bankowego przez 25 lat. III RP!

  Edward M.