Do kogo należą banki w Polsce?

W ostatnim czasie, wiele się mówi o bankach w odniesieniu tzw. podatku bankowego. Ścierają się dwa bloki, które z jednej strony opowiadają się za opodatkowaniem instytucji bankowych, które jak twierdzą ,,są bankami nie polskimi, które wyprowadzają swoje dochody zagranicę,, inni protestują i powołują się na ,,wzrost usług bankowych, które będą konsekwencją takiego podatku,,.
Warto zaznaczyć, że taki podatek bankowy, od lat funkcjonuje z powodzeniem w krajach europejskich.

Do kogo należą banki w Polsce
Źródło: Bankier.pl

My skupimy się na pochodzeniu danych właścicieli instytucji bankowych w Polsce, które banki są polskie, a które należą do kapitału zagranicznego? Nakreślając w ten sposób pochodzenie kapitału, który zarabia na polskich konsumentach. Natomiast konsumenci otrzymają pełną wiedzę co do pochodzenia ich instytucji finansowych, w których posiadają swoje konta, kredyty czy lokaty. W myśl idei - świadomego podejmowania decyzji finansowych, która jest podejmowana o dane finansowe ale i pochodzenia własnościowego instytucji, która nas interesuje.
Bankami polskimi, w których większościowy kapitał jest polski są: PKO Bank Polski, Alior Bank, Bank Pocztowy, Getin Bank, Plus Bank, Idea Bank, BOŚ.
Banki Niemieckie: Deutsche Bank, Volkswagen Bank, mBank, Toyota Bank.
Banki Francuskie: Credit Agricole Bank, BGŻ BNP Paribas, eurobank.
USA: Citi Handlowy, Bank BPH;
Wielka Brytania:BIZ Bank, Bank SMART;
Holandia: ING;
Austria: Raiffeisen Polbank;
Włochy: Bank Pekao;
Portugalia: Millennium;
Hiszpania: Bank Zachodni WBK.
Źródło: Bankier.pl

Można bronić kapitału przed tzw. ,,represjami podatkowymi,, i oskarżać o ,,ograniczanie wolności gospodarczej,,. Tylko dla czego inni (ośrodki zagraniczne), podpowiadają nam jak mamy urządzać swoje rynki finansowe. A u siebie praktykują zupełnie odwrotne zasady, od tych które nam podpowiadają? A instytucje finansowe (kapitał) posiada narodowość, kraje kapitalistyczne, często stosują narzędzia państwowego zarządzania bankami (kapitałem) do stymulowania np. wzrostu gospodarczego, zahamowania inflacji itp. Ale państwo musi posiadać wpływ na sektor bankowy w danym kraju, czego nie gwarantuje zagraniczny kapitał, który jest w posiadaniu większości instytucji finansowych np. w Polsce.

POLECAMY SPRAWDZIĆ RÓWNIEŻ

Dodaj swoją opinię

Write a comment

Comments: 0