Credit Check

Data aktualizacji: 02.12.2018

Pozabankowa wymiana danych

Branżowa wymiana danych

Credit Check czyli branżowa wymiana danych, niezbędna do szczegółowej oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorców przez podmioty pozabankowe, które otrzymują wiarygodne źródło informacji o kondycji finansowej swoich klientów. Zwiększając tym samym zakres udzielanych bezpiecznych pożyczek.

Pozabankowy ,,BIK,, to dzieło firmy Deltavista, instytucji pozabankowych i Krajowego Biura Informacji Gospodarczej, które stworzyły system poufnej wymiany informacji o wnioskach i pożyczkach, klientów firm pożyczkowych. Projekt nie dotyczy nowego zbioru danych lecz jest techniczną implementacją obrotu informacją w zakresie współuczestników przedsięwzięcia.
Zasięg obsługiwanych danych, dotyczy 80 procent klientów rynku pozabankowego - ponad 2,3 mln osób. Sięgając 3 lata wstecz z kompleksową historią kredytową.

Największe źródło danych, pełna historia kredytowa, ponad 2,3 mln pożyczkobiorców.

Główne moduły Credit Check:

 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej - gromadzi dane na tematy gospodarcze, zarówno pozytywne jak i negatywne z branży w jednym BIG-u.
 • Moduł pożyczkowy - informacje o ilości zaciągniętych pożyczek, wartości i ew. opóźnieniach w regulowaniu spłaty - mniejsze niż 60 dni.
 • Moduł antyfraudowy - bieżąca weryfikacja wniosków o pożyczkę. Analiza danych pod względem prawdopodobieństwa możliwości wystąpienia działań, mających na celu wyłudzenie pieniędzy. W oparciu o informacje z KBIG i modułu pożyczkowego (np. ocena wariantów powtórzeń aplikacji z uwzględnieniem przedziału czasowego).

Instytucje, które udostępniają dane na temat swoich klientów, przez cały czas są właścicielami swoich zasobów. Dzięki zastosowaniu znormalizowanych i ujednoliconych baz danych w ramach obowiązujących standardów.

Przedsięwzięcie zostało docenione m.in. przez Konferencje Przedsiębiorstw Finansowych oraz Związek Firm Pożyczkowych, które widząc daleko idące korzyści dla rynku pozabankowego, objęły patronatem Credit Check.
Nowa technologia zaangażowana do zarządzania i obrotu danymi osobowymi, obniża koszty funkcjonowania firm pożyczkowych, które zmniejszyły odsetek udzielanych tzw. złych kredytów oraz zapobiega w istotny sposób, nadmiernego zadłużania się klientów w firmach pożyczkowych.

DODAJ SWOJĄ OPINIĘ

Write a comment

Comments: 7
 • #1

  ELO (Thursday, 15 September 2016 09:08)

  Pozabankowy Bik doprowadzi do wzrostu szarej strefy i większej lichwy!

 • #2

  Mira (Thursday, 15 September 2016 09:10)

  To koniec tzw. ,,pożyczek dla każdego,,! Zwiększając obroty komisów!

 • #3

  Dobry zwyczaj nie pożyczaj! (Thursday, 15 September 2016 10:07)

  Dobry zwyczaj nie pożyczaj!

 • #4

  elo (Tuesday, 20 September 2016 11:15)

  Ładnie... czy to oznacza koniec pożyczek dla osób zadłużonych?

 • #5

  BOS (Tuesday, 20 September 2016 11:17)

  W banku jest bik tu Credit Check tylko komisy pozostają ew. szemrane pożyczki...

 • #6

  Aga (Tuesday, 20 September 2016 13:03)

  Bez przesady, będzie mniej trudnych długów i niespłaconych pożyczek.

 • #7

  bbee (Saturday, 22 October 2016 12:24)

  Nie ma co ulegać negatywnej opcji, pozabankowa oferta pozostaje produktem na uproszczonych zasadach! I nie wiele się zmieni, przynajmniej dla konsumentów!