Data aktualizacji: 5 lipiec 2018

Informacje finansowe

Co zrobić, kiedy staniemy się ofiarą kradzieży tożsamości

Poszerza się zakres regulacji prawnych, dotyczących obrotu danymi personalnymi, które mają zwiększać margines ochrony prawnej dotyczący wrażliwych danych. Wzrasta też świadomość konsumencka, co do odpowiedzialnego posługiwania się informacjami na swój temat w przestrzeni internetowej itd. Jednak nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka kradzieży tożsamości, o której dowiadujemy się po pewnym czasie, kiedy otrzymujemy np. monity o niespłaconych ratach kredytu, pożyczki czy zakupu, którego nie realizowaliśmy. Ofiarami takich kradzieży są nie tylko osoby poszkodowane, ale i instytucje, które zostały oszukane na fałszywe dane personalne. Świadomość istnienia zagrożenia ze strony takich praktyk, powoduje instytucjonalny wzrost działań antyfraudowych, które mają chronić obie strony transakcji.

Co zrobić, kiedy staniemy się ofiarą kradzieży tożsamości

Postawowie elementy działań na wypadek kradzieży danych personalnych

Najlepsze zabezpieczenia i wysoki poziom świadomości konsumenckiej, nie zapewnią pełnej gwarancji bezpieczeństwa w obrocie danymi personalnymi. Dlatego postanowiliśmy zreferować kilka podstawowych czynności, które osoba poszkodowana powinna podjąć w sytuacji kradzieży danych osobowych:

W sytuacji zaistnienia fraudu, czyli wyłudzenia/oszustwa, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z wierzycielem, który wystąpił do nas ze swoimi roszczeniami. I poinformować go o nieautoryzowanym wykorzystaniu naszych danych do zawarcia transakcji. Zgłoszenie powinno być wykonane w formie rozmowy telefonicznej (rozmowa telefoniczna zapewnia natychmiastowe zgłoszenie sprawy), jak i oficjalnego zgłoszenia w formie pisemnej za potwierdzeniem odbioru. Szczególne znaczenie ma czas reakcji, który może np. zapobiec sprzedaży przez firmę pożyczkową roszeń dla firmy windykacyjnej itd.

Dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie prawnika, który zadba o profesjonalny zakres działań i dopilnuje strony formalnej naszych działań. Unikniemy w ten sposób zbędnych błędów, czy innych niekorzystnych działań, które mogą poważnie skomplikować nasze wyjaśnienia powstałego oszustwa. W momencie podjęcia działań prawnych w celu uzyskania odszkodowania, prawnik zapewni nam właściwe przeprowadzenie procesu odszkodowawczego itd.
Reklama
Poszkodowany powinien zadbać o zastrzeżenie dowodu osobistego w instytucji bankowej w ramach programu ,,Dokumenty zastrzeżone,,. Pozwoli to na ustrzec się przed kolejnymi wyłudzeniami na nasze dane personalne.

Zgłosić się do właściwego urzędu miasta z wnioskiem o unieważnienie dowodu osobistego, i zawnioskować o wydanie nowego dokumentu tożsamości.

Obowiązkiem poszkodowanego w momencie pojawienia się znamion popełnienia przestępstwa jest zgłoszenie sprawy na Policję. Zgłoszenie powinno zostać wykonane natychmiast po stwierdzeniu oszustwa, a potwierdzenie zgłoszenia zostać dostarczone do instytucji, która wystąpiła do nas z niezasadnymi roszczeniami. Dobrze jest w tym zgłoszeniu współpracować z prawnikiem, który zadba o właściwe potraktowanie naszego zgłoszenia i pomoże w prowadzonych działaniach.

Oszuści mogą na skradzione dane założyć np. rachunki bankowe, które będą używane do wyłudzania np. pożyczek. Dlatego w sytuacji stwierdzenia możliwości kradzieży naszej tożsamości, należy zwrócić się do banku o dostęp do centralnej informacji o wszystkich kontach w instytucjach bankach zarejestrowanych na nasze dane (więcej na ten temat: www.centralnainformacja.pl).

W sytuacji, kiedy nasze działania przyczynią się do zidentyfikowania rachunków bankowych, założonych na nasze dane, o których istnieniu nie mieliśmy wiedzy. Musimy sprawdzić ich historię, czy nie były wykorzystywane do działań przestępczych np. wyłudzeń itp. Jeśli stwierdzimy taki fakt należy niezwłocznie powiadomić wierzyciela o powstaniu fraudu. Pozamykać fałszywe rachunki bankowe i uzupełnić zgłoszenie na Policji o nowe informacje.

W sytuacji, kiedy dojdzie do sprawy sądowej lub dziań komorniczych dotyczących egzekucji nie naszych zobowiązań. Należy podjąć działania mające na celu zgłoszenie sprzeciwu od egzekucji ew. zgłosić w sądzie zarzut o nienależnym świadczeniu na podstawie braku zawarcia umowy. Strona wnioskująca musi udowodnić powstanie transakcji poprzez zawarcie umowy ze stroną. Przy braku jednoznacznych dowodów na zawarcie umowy pożyczkowej, sąd powinien uwzględnić wniosek ofiary oszustwa.

Jeżeli dojdzie do rozprawy lub sprawa jest na etapie komornika, dążyć do wniesienia sprzeciwu od egzekucji oraz podnieść w sądzie zarzut o nienależnym świadczeniu w związku z niezawarciem umowy, wobec czego na pozywającym spoczywa obowiązek udowodnienia zawarcia umowy oraz tego, że jej strona jest beneficjentem pożyczki. Gdy nie ma na to jednoznacznych dowodów, to sąd powinien przychylić do wniosku ofiary.

Wskazana profilaktyka

Profilaktycznie należy dokonać zmiany haseł do wszystkich serwisów, poczty itp. oraz za pośrednictwem sprawdzonego programu antywirusowego zeskanować urządzenia, z których korzystamy. Dobrze jest skorzystać z programów zapewniających bezpieczeństwo naszych danych personalnych w przestrzeni internetowej np. usługi BIK Alert itp.

Pożyczki na raty

Provident - Pożyczki spłacane w ratach tygodniowych  lub miesięcznych
od 300 do 15 000 zł;
na 30 — 44 — 60 — 90 tygodni lub od 3 do 36 miesięcy;
RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 149,15%.
Hapi Pożyczki - Pożyczka ratalna do 15 000 zł
od 800 do 10 000 zł;
na 3 — 24 miesięcy;
RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 95,73%.
Profi Credit - Pożyczka długoterminowa do 25 000 zł
od 500 do 25000 zł;
od 6 do 36 miesięcy;
Przykład reprezentatywny: RRSO pożyczki – 89,93%.
Ratka - Pożyczka ratalna do 10 000 zł
od 1000 do 5000 zł;
na 6 — 24 miesięcy;
RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 247,64%
 Ekassa  - Pożyczki krótkoterminowe, ratalne i konsolidacyjne
od 400 do 16 000 zł;
na 1 — 12 tygodni / do 12 miesięcy;
RRSO wynosi 288,49% (dla przykładu reprezentatywnego).
Monedo Now - Pożyczka ratalna bez przelewu weryfikacyjnego
od 300 zł do 10 000 zł;
na 3 — 24 miesięcy;
RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 108%
MoneyMan - Pożyczki odnawialne do 5000 zł
od 100 do 5000 zł;
5 do 61 dni (krótkoterminowe) i 2 — 6 miesięcy (ratalne);
RRSO dla pierwszej darmowej pożyczki wynosi 0%, dla kolejnych 380,61% (dla przykładu reprezentatywnego).
Ratkomat - Pożyczki przez internet do 10 000 zł
od 1000 do 10 000 zł;
na 10 — 24 miesięcy;
RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 81,05%
Solven - Oferta pozabankowa bez przelewu weryfikacyjnego
od 300 do 5000 zł;
na 2 do 18 rat;
RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 1968,24 %.
Aasa Kredyt - Pieniądze przelewane na konto lub w gotówce na poczcie!
od 1000 do 5000 zł;
na 6 — 24 miesięcy;
RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 81,05%.
Wonga - Pożyczka ratalna do 15000 zł
od 50 do 15000 zł;
na 1 — 60 dni ew. 2 — 36 miesięcy;
Reprezentatywny przykład: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 328,03 %.
Zaplo - Pożyczka ratalna do 10 000 zł
od 1000 do 10000 zł;
na 3 — 36 miesiące;
TAKTO Finanse - Pożyczka bez opłaty weryfikacyjnej
od 500 do 10 000 zł na 36 miesięcy;
RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 117,32%
Credissimo - Pożyczka do 5 tys zł na 24 rat
do 5000 zł na 24 miesiące;
RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 99.64%
Speed Cash - Pożyczka do 5 mln zł na10 lat
do 5 mln zł na 10 lat;
RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 39,15%%
Euroloan  Pozabankowy limit odnawialny
do 20000 zł na 48 miesięcy;
RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 47.15%


netpozyczka24.pl, to portal finansowy obejmujący swoim zakresem podstawowe zagadnienia finansowe. W przedmiocie firm i pożyczek pozabankowych. Prezentujemy, omawiamy i gromadzimy opinie konsumentów na temat instytucji pożyczkowych i ich ofert. Informujemy, komentujemy i udostępniamy obszerny zakres wiedzy o wszystkich elementach, procesu korzystania z produktów finansowych.
Nasz zakres zainteresowania został skoncentrowany na legalnych instytucjach, które działają na podstawie przepisów o kredycie konsumenckim i prawa cywilnego. Posiadają wiarygodność i stabilną pozycję na rynku. Nie promujemy instytucji i produktów, które mogą stanowić zagrożenie dla konsumentów.
W naszym portalu prezentujemy ponad 50 instytucji pozabankowych, które oferują krótkoterminowe chwilówki online i pożyczki ratalne — długoterminowe.
Ostrzegamy przed zagrożeniami w nieodpowiedzialnym korzystaniu z produktów kredytowych. Wskazując na potrzebę przemyślanego i odpowiedzialnego procesu decyzyjnego w podejmowaniu decyzji finansowych. Konsekwencji, jakie mogą stać się udziałem pożyczkobiorców, którzy nie przestrzegają zasad odpowiedzialnego korzystania z pożyczek online.
Gromadzimy opinie i doświadczenia klientów instytucji finansowych dla lepszego poznania właściwości firm i ich ofert. Przedstawiamy praktyczny wymiar propozycji w zetknięciu z rzeczywistym konsumentem, prezentując wszystkie elementy składowe omawianych pożyczek.
Nasza informacja ma na celu przedstawienie rzeczywistego obrazu produktu, który jest proponowany na rynku pozabankowym. Dostarczamy konsumentowi ,,nagiej,, prawdy o rzeczywistej ofercie, a nie jej wykreowanym — reklamą — obliczu. Z omówieniem praktycznych zastosowań, jak i negatywnego obciążenia.
Serwis finansowy netpozyczka24.pl nie udziela pożyczek pozabankowych i nie gromadzi danych osobowych. Za pośrednictwem naszego portalu, można skorzystać z oferty pożyczkowej najlepszych instytucji pozabankowych na rynku.

Dodaj swoją opinię

Write a comment

Comments: 0