Bon turystyczny — czym jest i jak go uzyskać

Rządowe wsparcie dla rodzin i sektora turystycznego

Wybuch pandemii COVID-19 spowodowało globalne wyhamowanie gospodarcze na całym świecie. Prognozowany wzrost koniunktury naszej gospodarki, szybko został zweryfikowany przez nową rzeczywistość. Wprowadzane obostrzenia sanitarne, wymusiły zamrożenie aktywności biznesowej całych sektorów gospodarki tj. np. branża turystyczna, rozrywkowa itd. Polski rzad od początku pandemii aktywnie reagował, na powstałe problemy dotyczące sytuacji finansowej firm i przedsiębiorstw. Wprowadzając programy pomocowe m.in. dotyczący wsparcia branży turystycznej w postaci Bonu turystycznego dla rodzin.

Bon turystyczny — czym jest i jak go uzyskać

Czym jest Bon Turystyczny?

Bon turystyczny to nowy rządowy projekt wsparcia dla polskich rodzin i sektora usług turystyczno-rozrywkowych, w ramach którego do rodzin trafi jednorazowe wsparcie wysokości 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia. Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności otrzymają 1000 zł w formie Bonu turystycznego.

Rodziny z dziećmi mogą za pośrednictwem bonu, realizować płatności dotyczące wypoczynku i rozrywki na terenie całego kraju. Płacąc np. za pobyt dzieci na koloniach, obozach, hotelach, gospodarstwie agroturystycznym czy wizyty na pływali itp. O ile transakcja odbywa się na terenie Polski i usługodawca honoruje ten model płatności.

Bon turystyczny to bezgotówkowa forma płatności elektronicznej realizowanej za pośrednictwem 16-cyfrowego numeru i kodu aktywacyjnego SMS. Bonem można dokonywać płatności wielokrotnie do wykorzystania przyznanej kwoty 500 ew. 1000 zł. Ważność bonu upływa z dniem 31 marca 2022 roku.

Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę i nie może być przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży.

Jak uzyskać bon turystyczny?

Osoby, które chcą uzyskać bon turystyczny, muszą zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i przeprowadzić proces autoryzacji za pośrednictwem Profilu Zaufanego ew. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, czy bankowości internetowej. Wybierając aktywną zakładkę ,,Ogólne'', następnie ,,Polski Bon Turystyczny,, i w dowolnym momencie aktywujemy świadczenie. Rodzic, na swoim profilu będzie mógł na bieżąco obserwować stan środków do wykorzystania. 16-cyfrowy numer bonu otrzymamy za pośrednictwem wiadomości e-mail i SMS-em.

Jak płacimy bonem turystycznym?

Płatność bonem turystycznym realizujemy za pośrednictwem 16-cyfrowego kodu, który podajemy podczas transakcji. Podczas płatności bonem, musimy posiadać przy sobie telefon komórkowy, którego numer został podany podczas rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych. Płatność musi zostać potwierdzona specjalnym kodem SMS, który otrzymamy na swój telefon.

Gdzie można płacić bonem turystycznym?

Bonem turystycznym możemy płacić tylko na terytorium państwa polskiego. Płacąc za pobyt w hotelu, ośrodku sportowym czy za spływ kajakowy. Pełna lista ośrodków i instytucji, które akceptują ten model płatności, jest dostępna na stronach Wyszukiwarka Podmiotów Akceptujących Bony. Wystarczy wpisać miejscowość, która nas interesuje, aby uzyskać informacje.

WAŻNE!

Bonem turystyczny może posługiwać się wyznaczona osoba, na jasno określonych warunkach. Bon nie podlega wymianie na gotówkę i nie może być przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży.

Dodaj opinie

Write a comment

Comments: 0