BIK zastosowanie praktyczne

Data aktualizacji: 02.12.2018

Co znajduje się w bazach Biura Informacji Kredytowej?

BIK
BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi wszystkie informację dotyczące aktywności finansowej każdego klienta. Każdy kto korzystał z produktów bankowych jest w zakresie zainteresowania BIK, który gromadzi dane na temat naszych kredytów.

Ale też innych produktów bankowych. Z których korzystamy / korzystaliśmy. Wszystkie nasze kredyty, pożyczki, karty kredytowe. Niezależnie od formy i oferty produktu.
Dodatkowo w zasobach Informacji Kredytowej, znajdziemy dane na temat ilości składanych wniosków o produkty kredytowe. Poręczycielach czy nawet pełnomocnikach do rachunku albo użytkownikach karty kredytowej.
W bazach BIK nie są odnotowywane informację odnoszące się do usług i produktów pozabankowych. Nie ma tam nic na temat z jakich np korzystamy chwilówek.

STOP OSZUSTOM

Zostałeś oszukany?
Próbowano wyłudzić od Ciebie pieniądze?
Znalazłeś ogłoszenie, portal który oferuje produkty na niejasnych zasadach?
Opisz sprawę i ostrzeż innych.
Stop oszustom


Jak sprawdzić nasz BIK?

Biuro Informacji Kredytowej na podstawie swoich danych, zapewnia że ok 90% danych zgromadzonych w ich bazach. To pozytywne informację o aktywności kredytowej. Czyli terminowe spłaty itp działania, które zostały odnotowane.

Każdy konsument może indywidualnie sprawdzić stan i zakres informacji zgromadzonych w BIK na jego temat. Korzystając  z raportu ,, Standard,, który jest udostępniany bezpłatnie raz na pół roku. Inna forma to płatny ,,Raport PLUS,, który za opłatą 30 zł jest udostępniany każdorazowo o ile zażyczy sobie tego klient.

BIK jest wykorzystywany przez banki do pozyskiwania informacji o wiarygodności kredytobiorcy. Czy osoba aplikująca o produkt bankowy jest zdolna do jego spłacenia, czy zgodnego z umowami korzystania z oferty. Często raporty BIK, postrzegane są jako źródło informacji o nierzetelnych kredytobiorcach. Jednak jak zaznaczyliśmy wyżej, że jest zupełnie inaczej, to zaledwie 10% informacji. A 90% to informację o rzetelnych, właściwych zachowaniach kredytobiorców.  Coraz częściej świadomi konsumenci, koncentrują się na gromadzeniu pozytywnej historii kredytowej w BIK.  Należy pamiętać że czym lepsza historia kredytowa jest zawarta w rejestrze. Tym łatwiej uzyskamy i to na lepszych warunkach kredyt w banku.

Jak zbudować pozytywny BIK?

Osoby młode, które jeszcze nie korzystali z ofert bankowych i nie posiadają żadnej historii kredytowej. A w przyszłości myślą o pozyskaniu większego kredytu na zakup np samochodu czy mieszkania.  Powinny starannie tworzyć swój pozytywny wizerunek dla banków po przez:
Nabywanie produktów na raty. Nawet jeśli posiadamy środki na zakup np telewizora. Skorzystajmy z możliwości ratalnej, choćby w minimalnym zakresie np TRZECH RAT. Wszystko zostanie odnotowane w BIK. Jeśli terminowo spłacimy nasze zobowiązania ratalne, budujemy obraz odpowiedzialnego konsumenta.
Korzystajmy z kart kredytowych. To doskonała forma tworzenia pozytywnego wizerunku i możliwość uzyskania bonusu w postaci zwrotu kosztów 2% każdej transakcji.
W trakcje korzystania z kredytu, zawsze należy dokonywać spłat rat z kilku dniowym wyprzedzeniem, przed końcem terminu spłaty. Dbając o terminowe księgowanie spłaty. Liczy się data księgowania a nie data wpłaty. Zależnie od formy dokonywanej wpłaty, może potrwać kilka dni, zanim nasza wpłata zostanie zaksięgowana przez bank.

BIK aktualizowany co 7 dni

Z dniem 11 września 2016r. obowiązują nowe przepisy prawa bankowego, które zobowiązują instytucje bankowe do aktualizacji baz BIK. W terminie do 7 dni, a nie jak do tej pory raz w miesiącu. Każde nowe zobowiązanie, rachunku czy inna aktywność finansowa klientów, musi zostać zaktualizowana w rejestrach BIK w przeciągu kolejnych 7 dni od otrzymania informacji z banku.
Nowelizacja prawa bankowego przewidziała sankcje finansowe do 30 tys. zł. dla instytucji, która nie zastosuje się do nowych okresów aktualizacji danych.

Dodaj swoją opinię

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    Aldona JUSZKO (Saturday, 16 April 2016 12:40)

    BIK zawsze był identyfikowany z negatywnymi wartościami naszej aktywności finansowej. A tu okazuje się że dobry BIK jest oczekiwanym stanem dla klienta i jego banku. Sprawdzę swój BIK, mam nadzieje że nie mam złych wpisów...

  • #2

    ???? (Thursday, 15 September 2016 15:19)

    Rozumiem że równie szybko będą czyścić BIK jak ktoś spłaci?