BIK zastosowanie praktyczne


Data aktualizacji: 02.12.2018

Co znajduje się w bazach Biura Informacji Kredytowej?

BIK
BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi wszystkie informację dotyczące aktywności finansowej każdego klienta. Każdy kto korzystał z produktów bankowych jest w zakresie zainteresowania BIK, który gromadzi dane na temat naszych kredytów.
Ale też innych produktów bankowych. Z których korzystamy / korzystaliśmy. Wszystkie nasze kredyty, pożyczki, karty kredytowe. Niezależnie od formy i oferty produktu.
Dodatkowo w zasobach Informacji Kredytowej, znajdziemy dane na temat ilości składanych wniosków o produkty kredytowe. Poręczycielach czy nawet pełnomocnikach do rachunku albo użytkownikach karty kredytowej.
W bazach BIK nie są odnotowywane informację odnoszące się do usług i produktów pozabankowych. Nie ma tam nic na temat z jakich np korzystamy chwilówek.

Jak sprawdzić nasz BIK?

Biuro Informacji Kredytowej na podstawie swoich danych, zapewnia że ok 90% danych zgromadzonych w ich bazach. To pozytywne informację o aktywności kredytowej. Czyli terminowe spłaty itp działania, które zostały odnotowane.
Każdy konsument może indywidualnie sprawdzić stan i zakres informacji zgromadzonych w BIK na jego temat. Korzystając  z raportu ,, Standard,, który jest udostępniany bezpłatnie raz na pół roku. Inna forma to płatny ,,Raport PLUS,, który za opłatą 30 zł jest udostępniany każdorazowo o ile zażyczy sobie tego klient.
BIK jest wykorzystywany przez banki do pozyskiwania informacji o wiarygodności kredytobiorcy. Czy osoba aplikująca o produkt bankowy jest zdolna do jego spłacenia, czy zgodnego z umowami korzystania z oferty. Często raporty BIK, postrzegane są jako źródło informacji o nierzetelnych kredytobiorcach. Jednak jak zaznaczyliśmy wyżej, że jest zupełnie inaczej, to zaledwie 10% informacji. A 90% to informację o rzetelnych, właściwych zachowaniach kredytobiorców.  Coraz częściej świadomi konsumenci, koncentrują się na gromadzeniu pozytywnej historii kredytowej w BIK.  Należy pamiętać że czym lepsza historia kredytowa jest zawarta w rejestrze. Tym łatwiej uzyskamy i to na lepszych warunkach kredyt w banku.

Jak zbudować pozytywny BIK?

Osoby młode, które jeszcze nie korzystali z ofert bankowych i nie posiadają żadnej historii kredytowej. A w przyszłości myślą o pozyskaniu większego kredytu na zakup np samochodu czy mieszkania.  Powinny starannie tworzyć swój pozytywny wizerunek dla banków po przez:
Nabywanie produktów na raty. Nawet jeśli posiadamy środki na zakup np telewizora. Skorzystajmy z możliwości ratalnej, choćby w minimalnym zakresie np TRZECH RAT. Wszystko zostanie odnotowane w BIK. Jeśli terminowo spłacimy nasze zobowiązania ratalne, budujemy obraz odpowiedzialnego konsumenta.
Korzystajmy z kart kredytowych. To doskonała forma tworzenia pozytywnego wizerunku i możliwość uzyskania bonusu w postaci zwrotu kosztów 2% każdej transakcji.
W trakcje korzystania z kredytu, zawsze należy dokonywać spłat rat z kilku dniowym wyprzedzeniem, przed końcem terminu spłaty. Dbając o terminowe księgowanie spłaty. Liczy się data księgowania a nie data wpłaty. Zależnie od formy dokonywanej wpłaty, może potrwać kilka dni, zanim nasza wpłata zostanie zaksięgowana przez bank.
Reklama

Infolinia Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych dla konsumentów pożyczek pozabankowych

Infolinia pożyczkowa

STOP OSZUSTOM

Zostałeś oszukany?
Próbowano wyłudzić od Ciebie pieniądze?
Znalazłeś ogłoszenie, portal który oferuje produkty na niejasnych zasadach?
Opisz sprawę i ostrzeż innych.
Stop oszustom

POLECAMY


BIK aktualizowany co 7 dni

Z dniem 11 września 2016r. obowiązują nowe przepisy prawa bankowego, które zobowiązują instytucje bankowe do aktualizacji baz BIK. W terminie do 7 dni, a nie jak do tej pory raz w miesiącu. Każde nowe zobowiązanie, rachunku czy inna aktywność finansowa klientów, musi zostać zaktualizowana w rejestrach BIK w przeciągu kolejnych 7 dni od otrzymania informacji z banku.
Nowelizacja prawa bankowego przewidziała sankcje finansowe do 30 tys. zł. dla instytucji, która nie zastosuje się do nowych okresów aktualizacji danych.

Dodaj swoją opinię

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    Aldona JUSZKO (Saturday, 16 April 2016 12:40)

    BIK zawsze był identyfikowany z negatywnymi wartościami naszej aktywności finansowej. A tu okazuje się że dobry BIK jest oczekiwanym stanem dla klienta i jego banku. Sprawdzę swój BIK, mam nadzieje że nie mam złych wpisów...

  • #2

    ???? (Thursday, 15 September 2016 15:19)

    Rozumiem że równie szybko będą czyścić BIK jak ktoś spłaci?